Dostęp przez ssh


Co to takiego?

Możesz korzystać z tak zwanej powłoki (shell) na serwerze LTS, łącząc się z nią protokołem SSH (Secure Shell). W ten sposób możesz pracować na serwerze prawie tak, jakby był to twój komputer domowy. Ma to wiele zalet, między innymi to, że skądkolwiek się łączysz, zawsze masz do dyspozycji to samo konto.

W trakcie pierwszego połączenia Twój klient poda Ci fingerprint klucza serwera, z którym się łączysz. Aby wykluczyć atak man in the middle, zweryfikuj podany skrót klucza z listą fingerprintów serwerów wydziałowych.

Spod Linuksa

Pod Linuksem najczęściej domyślnie zainstalowany jest program ssh. Aby połączyć się z serwerem LTS wystarczy więc wpisać:

ssh s123456@lts.wmi.amu.edu.pl

Gdzie s123456 to Twój login.

Jeśli łączysz się pierwszy raz, program spyta o akceptację identyfikacji serwera.

Później następuje już standardowe pytanie o hasło, zostanie wyświetlony komunikat powitalny i znak zachęty - możesz rozpocząć pracę na serwerze.

Automatyczne uwierzytelnianie bez podawania hasła

Dzięki zastosowaniu protokołu Kerberos, logowanie z komputerów w laboratoriach nie wymaga podawania hasła.

Windows

Tak samo jak pod Linuksem, w Windows 10 zainstalowany jest program ssh. Aby połączyć się z serwerem LTS wystarczy w CMD użyć tego samego polecenia:

ssh s123456@lts.wmi.amu.edu.pl

We wcześniejszych wersjach systemu Windows nie ma domyślnie zainstalowanego klienta SSH. Z tego powodu polecamy użyć popularnego programu PuTTY, który jest też dostępny na systemie Windows w laboratoriach.

Po jego uruchomieniu wystarczy wpisać adres serwera: lts.wmi.amu.edu.pl, wybrać protokół SSH (port 22) i zaakceptować.

Podobnie jak pod Linuksem, program za pierwszym razem zapyta o akceptację identyfikacji serwera. Następnie pojawi się czarne okienko z zapytaniem o nazwę użytkownika i hasło.

Co dalej?

Dalej to już wszystko tak, jak na każdym innym Linuksie. Jeśli chciałbyś nauczyć się podstaw obsługi tego systemu, polecamy zapisanie się na przedmiot Systemy Operacyjne lub sprawdzenie zasobów, jakie oferuje nasza Biblioteka Uniwersytecka.